HIZLI BAĞIŞ

HIZLI BAĞIŞ YAP

Minberi Aksa Derneği
TR EN AR

Mescid-i Aksa için Bağış Payı

Mescid-i Aksa için Vakıf Metresi

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya destek amaçlı bağış projelerimizi tanıtıyoruz.

Bir Metre Bağış Projesi, Mescid-i Aksa'ya hizmet etmek ve korumak, İslami faaliyetleri sürdürmek ve Ümmet adına sabır ve direnişle mücadele eden Kudüs halkını istikrara kavuşturmak için yeterli fon ve uygun gelir üreten sürdürülebilir bağışlar oluşturmayı amaçladığından büyük ve etkili bir sembolik projedir.

Kudüslüler, tüm Müslümanların onurunu ve kutsallarını korumak için her türlü çabayı gösteriyorlar. Bu proje Mescid-i Aksa'nın sembolik ve manevi alanının metrekarelere bölünmesi ve ardından her metrekarenin İslam ile müreffeh ve istikrarlı kalması için gereken maddi maliyetin çok sayıda ilim ve Kur’an-ı Kerim-i ezberleme halkaları, iftar sofraları, içme suyu, öğrenciler için sosyal aktiviteler gibi projelere bölünmesi yoluyla yapılıyor.

Öyle ki projenin manevi metrekarelere bölünmesi Mescid-i Aksa'nın tamamını kapsamakta olup bağışçıların işini kolaylaştırmak, izleme, takip ve değerlendirme kolaylığı sağlamak ve bağış yapma fırsatları arttırmak içindir. Böylece Mescid-i Aksa için ribat ve direnişe destek olarak Müslümanları bu projeyi sahiplenmelerine teşvik etmektedir.

Dikkatli çalışmalarla birlikte Kudüs ve Mescid-i Aksa hakkında kapsamlı bilgi toplandıktan sonra geliri koruma amaçlı olacak sürdürülebilir bir bağış projesine yatırılacak metrekare başına maliyetin 1.500 dolar olarak tahmin edildiği ortaya çıktı. Allah korusun, Mescid-i Aksa'nın Yahudileştirilmesinden veya yıkılmasından korunması için gereken paranın toplanması Müslümanlara aittir.

Bir Metre Bağış Projesi, Cenab-ı Hakk'a çok şükür Mescid-i Aksa'dan sonra şehrin en büyük İslam külliyesi olan Kudüs’ün Sur Bahir beldesindeki Raşit Halifeler Vakfı Külliyesi projesi gibi başarılara imza atmaya başladı. 2022 yılının Mart ayında açılışı yapılmış ve İstanbul'da bir grup yatırım projesi oluşturulmuş, yasal ve lisanslı olarak elde edilen gelir, Mescid-i Aksa'nın hizmetinde kullanılıyor.

Uluslararası Minberi Aksa Derneği, Bir Metre Bağış projesine katkıda bulunan hayırseverlere Resmi ve imzalı bir sertifika vermektedir. Rabbimizin şu ayetleriyle bir kapanış yapmak istiyoruz. “ Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça gerçek iyiliğe erişemezsiniz. Küçük büyük her ne verirseniz, Allah onu kesinlikle bilir.” (Âl-i İmrân Sûresi 92. Ayet) Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed(sav)’in bu bu husustaki vasiyeti ile ilgili şöyle bir hadis bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz’in eşi Hz. Meymune validemiz bir gün, “Ya Resûlallah! Bize Beyt-i Makdis hakkında bilgi verir misin?” der. Allah’ın Resûlü şöyle buyurur: “Oraya gidin ve içinde namaz kılın.” Hz. Meymune: “Peki oraya gitmeye gücümüz yetmezse ne yapalım ya Resûlallah” dediğinde Rahmet Elçisi şu cevabı verir: “Kandillerini yakmak için zeytinyağı, yakıt hediye gönderin. Kim bunu yaparsa oraya gitmiş ve namaz kılmış gibi olur.’’

Projenin Hedefleri:

  • Mescid-i Aksa'da yürütülen ilim halkaları, Kur’an-ı Kerim-i ezberleme ve tecvit dersleri, Aksa’da beş vakit namaz kılmak için düzenlenen geziler, ulema kürsüleri, oruçlulara yönelik iftarlar, gençlik faaliyetleri gibi projelere destek ve finansmanın sürdürülmesi.
  • Kudüslülerin Mescid-i Aksa’yı koruyan ilk kalkan olmaları ve oradaki varlıklarının önemi nedeniyle genel olarak Kudüs’e ve özellikle Eski Şehir bölgesindeki restorasyon ve inşaat projelerine destek olmak bunun yanında direnişlerini ve hayatta kalmalarını sağlayacak şekilde destek ve finansmanın sürdürülmesi.
  • Dünyanın en yoğun nüfuslu bölgesi olarak kabul edilen bölgede, yalnızca bir kilometrekarelik alanda kırk bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. İşgalciler, onlara karşı ırk ayrımcılığının en kötü biçimlerini uyguluyor ve onlara en sert muameleyi dayatıyor. Fahiş vergiler, ruhsat reddi, yüksek hayat pahalılığı ve iş imkanlarının olmayışı gibi yaşam koşullarının getirdiği zorlukları kullanarak Kudüslüleri yerlerinden edip Mescid-i Aksa’yı işgal etmeyi hedeflemektedir.
  • Yahudileştirme ve kimliksizleştirme kampanyalarının yanında coğrafi ve tarihi kültürün yok edilmesine karşı Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın İslami kimliğini, İslam kültürünü geliştiren ve din duygusunu güçlendiren bir dizi projeyle korumak. Bu durum Mübarek Mescid-i Aksa'nın savunma hattının oluşmasına doğrudan katkı sağlamaktadır.
  • Dünyanın birçok yerindeki Müslümanlara Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya destek olma fırsatını sunuyoruz. Murabıtların direnişine destek olanlar sevaplarını tastaman alacaktır .
  • Müslümanlar arasında kendi adlarına ya da ahirete irtihal etmiş sevdiklerinin adına mal infak etme sünnetini ihya etmek. Buhari’den rivayet edildiğine göre Müminlerin annesi Cüveyriye binti Haris’in erkek kardeşi Amr İbni Haris radıyallahu anhuma şöyle dedi: “Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam vefat ettiğinde, geride, bindiği beyaz katırı, silahı, yolcular için vakfettiği arazi dışında ne altın ne gümüş ne köle ne cariye ve ne de başka bir şey bıraktı.”
  • Peygamber Efendimiz Hz .Muhammed’in (Salât ve selam onun üzerine olsun) ümmeti arasında İslam kardeşliği duygusunu güçlendirmek bununla birlikte coğrafya ve diller bizi ne kadar ayırırsa ayırsın İslam bizi birleştirir, Kudüs bizi birleştirir, Mescid-i Aksa da kalplerimizi birleştirir.
  • Kudüs’teki kardeşlerimizin direnişlerini destekleyerek Ümmetin arkalarında olduğunu, onları önemsediğini, onlar için çok çalıştığını, acılarını hissederek mücadelelerinde onların yanında olduğunu ve zafere ulaşmaları için elinden geleni yapacağını hissettirmektir.