HIZLI BAĞIŞ

HIZLI BAĞIŞ YAP

TL

info@minberiaksa.org

+90 216 514 8500

+90 539 843 6050

Bizi Takip Edin

TEZVİRATLARA YÖNELİK AÇIKLAMA
Geri

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Tarih: 01.02.2024

 

ULUSLARARASI MİNBER-İ AKSA DERNEĞİ TEZVİRATLARA YÖNELİK AÇIKLAMA

Yüce Allah’ın “De ki: Çalışınız, yaptıklarınızı Allah, Resulü ve müminler görecektir” buyruğuna olan inancımızdan hareketle;

Kurumun çalışmayı her şeyden önce tutması ve yalnızca Kudüs ve Mescid-i Aksa davasına hizmet eden meselelerle ilgilenmesi prensibine dayanan kanaatlerle uyumlu bir şekilde ortaklarımıza ve takipçilerimize aşağıdaki hususları vurgulamak ve hatırlatmak isteriz:

Birinci Olarak: Uluslararası Minber-i Aksa Derneği, 19.07.2018 tarihinde 23-062/245 sicil numarası ile Türk yasa ve usullerine göre kurulmuş bir Türk kuruluşudur.

İkinci Olarak: Uluslararası Minber-i Aksa Derneği alimlere, hatiplere ve davetçilere büyük önem vermektedir. Kudüs ve Mescid-i Aksa davasıyla ilgili bilinçlendirme şiarıyla çaba sarf etmekte olup, muhtelif platformlar aracılığıyla Kudüs ve Mescid-i Aksaya hizmet için çaba göstermektedir.

Üçüncü Olarak: Derneğin kurulması, alimlerin, hatiplerin ve imamların çabalarını birleştirmeye yönelik acil ihtiyaca bir yanıt olarak ortaya çıkmıştır. Bu da Dünya Müslüman Alimler Birliği’ndeki Kudüs Komitesiyle iş birliği halinde gerçekleşmiştir.  

Dördüncü Olarak: Kurumsal çalışmanın önemine inanan ve sürekliliğini sağlamak amacıyla Dernek, üyeleri tanınmış Türk isimlerden oluşan ve usulüne uygun olarak oluşturulmuş bir yönetim kurulunun desteklediği idari bir sisteme tabidir.

Beşinci Olarak: Dernek, kuruluşunun ilk gününden itibaren tüzüğünde bağımsızlığı benimsemiştir. Adı, amacı ve kimliği ne olursa olsun herhangi bir kesime veya partiye veya gruba bağlı olmamayı esas almıştır. Her kesime, kuruluşu ve şahıslara saygı duymak ve onları takdir etmekle birlikte bu durum günümüze kadar böyle devam etmiştir.

Altıncı Olarak: Dernek, kuruluşundan bu yana özellikle Kudüs, Türkiye ve Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden önde gelen İslami şahsiyetlerin derneğimizin ulusal ve uluslararası programlarda destekleri büyük önem arz etmiştir.

Eski Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr. Mehmet Görmez hoca derneğimizin onursal başkanıdır.

Mescid-i Aksa hatibi, Kudüs Yüksek İslam Şurası Başkanı Dr. İkrime Sabri’nin referans olması Minber-i Aksa Derneği için büyük bir onur kaynağı olmuştur.

Yine Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin Kudüs Komitesi başkanı Şeyh Ahmed El Ömeri’nin derneğin Danışma Kurulu Başkanlığını üstlenmesi de bir başka gurur kaynağıdır.

Yedinci Olarak: Uluslararası Minber-i Aksa Derneği Allah'ın izniyle Müslümanların öncelikli davası olan mübarek Kudüs ve Mescid-i Aksa ile ilgili bilinçlendirme, davet ve destek çalışmalarını sürdürecektir.

Sekizinci Olarak: Kudüs ve Mescid-i Aksa davası, herkesi kapsadığı için tüm kesimleriyle birlikte ümmetin meselesidir, onlara hizmette yarış herkesi içine alır; belli bir gruba veya partiye veya devlete indirgenemez. Bu davaya hizmette, herkes birbiriyle yarışmalıdır.

İslam’ın meseleleriyle ilgilenen herkese saygı ve sevgimizi belirtiyoruz ve bunun başında mübarek Kudüs ve Mescid-i Aksa yer alır.  Uluslararası Minber-i Aksa Derneği’nin yürüyüşünü destekleyen ümmetin tüm alimlerine, hocalarına ve hatiplerine şükranlarımızı sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanında 45 ülkeden daha fazla bizimle paydaş olan ve değerli çalışmalarda bulunan tüm alimlere, hatiplere ve imamlara teşekkür ediyoruz. Birçok ortak projenin başarılı olmasında bizim ortak paydamız olan kurumlara ve alimler birliğine Yüce Allah’tan başarılar diliyoruz.

Sonuç olarak, genelde Filistin, özelde ise Gazze’de toplu soykırımın yaşandığı bu zorlu zaman diliminde tüm alimleri, hatipleri, imamları ve davetçileri, onların zaferi ve yaşadıkları zulmü ortadan kaldırmak için tüm çabaları ve olanakları yoğunlaştırmaya ve tüm gayret ve potansiyellerini birleştirmeye çağırıyoruz.

 

Uluslararası Minber-İ Aksa Derneği Yönetimi


ŞİMDİ SENDE PAYLAŞ